Læs mere
Her får du et robust og let Shimano 105 bagnav model FH-5R7000-B i aluminium til cykler med fælgbremser. Der medfølger naturligvis Quick Release med aluminiumsgreb. Dette nav har kontaktforsegling, der forhindrer vand, snavs og mudder i at trænge ind i navets lejer. De super-polerede lejeskåle giver en præcis og lav friktion med minimal rullemodstand.
Anvendelse
Dette nav er udviklet til landevejscykler der benytter fælgbremser. Navet passer til 10- og 11-gears-kassetter.
Specifikationer
Til udregning af eger længde (se billede 2)
Kvalitetsniveau
Shimano har en lang række forskellige komponentgrupper og dele, de er alle sammen listet op efter kvalitet og listen kan findes her.
Vedligeholdelse
Bør adskilles, rengøres og smøres med fedt i kuglebanerne mindst en gang om året. Konus møtrikker dryppes jævnligt med en dråbe olie og friløbshuset skal holdes fri af olie.
EAN: 4524667885719
EFHR7000BYBL_A.pdf | 1.11 mb |