Varenummer: EB8835

Enduro S6901 LLU MAX ABEC 5 12x24x6mm


.
139,00 kr. / STK
111,20 kr. ekskl. moms
  •  
  • Enduro S6901 LLU MAX ABEC 5 12x24x6 mm er et kompakt kvalitetsleje til cykelkomponenter, hvor der stilles høje krav til holdbarhed og belastningsevne. MAX-konstruktionen er udviklet med flest mulige kugler i lejet, hvilket giver en stor kontaktflade og gør det særligt velegnet til blandt andet lejer i affjedringsled. De tætsluttende LLU-pakninger hjælper med at holde snavs og fugt ude, så lejet er godt rustet til brug på mountainbike og andre cykler, der udsættes for krævende forhold.

    Nyttige facts

    • Lejedimensioner: 12 x 24 x 6 mm.
    • 6901-leje til udskiftning, hvor samme mål og lejetype er angivet.
    • MAX-konstruktion med høj belastningsevne.
    • LLU-pakninger beskytter lejets indre mod vand, støv og snavs.
    • ABEC 5-klassificering for præcis fremstilling.
    • Et oplagt valg til krævende cykelbrug og bevægelige led.

    Anvendelse
    Dette Enduro-leje er relevant, når et slidt 6901-leje med målene 12 x 24 x 6 mm skal udskiftes. Den belastningsstærke MAX-udformning gør det især velegnet til cyklens affjedringssystemer og andre steder, hvor lejet udsættes for gentagne belastninger. Kontrollér altid mål, lejetype og pakningsbehov på den eksisterende del før bestilling.

    Derfor skal du vælge Enduro S6901 LLU MAX ABEC 5 12x24x6mm.
    Du får et præcist og godt beskyttet leje med fokus på styrke i belastede cykelkomponenter. Kombinationen af MAX-konstruktion og LLU-pakninger gør det til et solidt valg, når du vil give cyklens bevægelige led en holdbar udskiftningsløsning.

  • Brand Enduro
    Produkt Lukkede kuglelejer
    Bredde 6 mm
    Indvendig diameter 12 mm
    Varenummer EB8835
    EAN 810191015178