Varenummer: EB8836

Enduro S6001 LLB ABEC 5 12x28x8mm


.
129,00 kr. / STK
103,20 kr. ekskl. moms
  •  
  • Enduro S6001 LLB ABEC 5 12x28x8 mm er et præcisionskugleleje til cykelkomponenter, hvor der anvendes lejer i denne specifikke størrelse. Det er velegnet som udskiftningsleje i eksempelvis nav, krankbokse, hjulophæng eller andre roterende dele - afhængigt af den pågældende komponent. ABEC 5-præcisionen bidrager til en ensartet og let rotation, mens LLB-tætningerne hjælper med at holde snavs og fugt ude af lejet. Et godt valg, når et slidt leje skal erstattes med et pålideligt kvalitetsleje med korrekte mål.

    Nyttige facts

    • Indvendig diameter: 12 mm.
    • Udvendig diameter: 28 mm.
    • Bredde: 8 mm.
    • ABEC 5-præcision for stabil og jævn rotation.
    • LLB-tætninger beskytter lejet mod snavs og fugt.
    • Velegnet som erstatning for kuglelejer med målene 12 x 28 x 8 mm.

    Anvendelse
    Lejet er relevant for både mountainbike-, landevejs- og hverdagscyklister, når et kompatibelt kugleleje i nav, krankområde eller anden roterende cykeldel skal skiftes. Kontrollér altid målene på det eksisterende leje samt producentens specifikationer for din komponent før køb. Et velfungerende leje kan reducere slør, ujævn gang og modstand i den roterende del.

    Derfor skal du vælge Enduro S6001 LLB ABEC 5 12x28x8mm.
    Dette Enduro-leje kombinerer de korrekte standardmål med ABEC 5-præcision og beskyttende LLB-tætninger. Det er et oplagt valg, når du vil udskifte et slidt 12 x 28 x 8 mm kugleleje og genskabe en stabil, jævn og pålidelig funktion i din cykelkomponent.

  • Brand Enduro
    Produkt Lukkede kuglelejer
    Bredde 8 mm
    Indvendig diameter 12 mm
    Varenummer EB8836
    EAN 810191015185
;