Enduro 6704 2RS ABEC3 20x27x4 mm er et kompakt kugleleje til cykelkomponenter, hvor der anvendes et leje i denne præcise størrelse. Lejet er udført med 2RS-tætninger, som beskytter de indvendige kugler og løbebaner mod snavs og fugt fra begge sider. ABEC3-klassificeringen angiver en ensartet og pålidelig fremstillingspræcision, der passer godt til almindelig brug på cykel. Det er et oplagt valg ved udskiftning af et slidt eller trægt leje, når mål og type stemmer overens med den eksisterende komponent.
Nyttige facts
- Lejedimension: 20 x 27 x 4 mm.
- 6704-type med kompakt, tynd profil.
- 2RS-tætninger på begge sider hjælper med at holde snavs og fugt ude.
- ABEC3-præcision giver stabil og pålidelig drift.
- Velegnet som reservedel til cykeldele, der anvender netop denne lejestørrelse.
Anvendelse
Lejet er relevant til reparation og vedligeholdelse af cykelkomponenter med et 6704-leje i målene 20 x 27 x 4 mm. Det kan eksempelvis bruges i dele, hvor et lille, lukket kugleleje skal kunne rotere jævnt under belastning.
Derfor skal du vælge Enduro 6704 2RS ABEC3 20x27x4 mm
Du får et præcist dimensioneret kugleleje med tætninger på begge sider, så de indvendige dele er bedre beskyttet i daglig brug. Det er en praktisk løsning, når et eksisterende 6704-leje skal udskiftes for at genoprette en jævn og velfungerende bevægelse i komponenten.