DT Swiss ARC 1100 Dicut DB 80mm 700c baghjul er skabt til den seriøse landevejsrytter, der ønsker maksimal hastighed og effektivitet på cyklen. Med en aerodynamisk fælgprofil på 80 mm og tubeless-ready teknologi får du et hjul, der er optimeret til at skære gennem vinden og sikre glidende, kontrollerede præstationer - selv ved høje hastigheder. Dette baghjul er fremstillet med fokus på lav vægt, stivhed og pålidelighed, så du kan yde dit bedste hver eneste gang.
Nyttige facts
- Aerodynamisk 80 mm dyb carbonfælg minimerer luftmodstand
- Disc brake (DB) for sikker og præcis bremsekraft
- Tubeless-ready design reducerer risiko for punkteringer
- DT Swiss 240 navteknologi sikrer optimal rulleevne og holdbarhed
- Optimeret til landevejscykling og konkurrencebrug
Anvendelse
Dette baghjul er ideelt til erfarne landevejsryttere og konkurrencecyklister, som ønsker at forbedre deres aerodynamik, og som kører på højt niveau. Perfekt til enkeltstarter, triatlon og flade eller let bølgede ruter, hvor lige linjehastighed og effektiv kadence er afgørende. Materialets stivhed og styrke giver dig både pålidelighed og komfort på lange ture.
Derfor skal du vælge DT Swiss ARC 1100 Dicut DB 80mm 700c baghjul
Hvis du vil opleve fart, stabilitet og banebrydende teknologi på landevejen, er dette baghjul det oplagte valg. Med sin aerodynamiske profil og DT Swiss’ signaturkvalitet får du en pålidelig makker til intens træning og vigtige løb.