Maurten Hydrogel Sports Fuel er brugt af store sportsatleter over hele verden og de føler sig godt tanket op lige fra starten.
Indholdet af posen kan blandes med vand i en 500 ml. drikkedunk, og hermed får du et indhold med en høj koncentration af matodextin og fructose. Sportsdrikken omdannes øjeblikkeligt til hydrogel i maven og muliggør derfor en jævn transport af drikken gennem marven til tarmen, hvor vandet, saltet og kulhydraterne absorberes.
Denne type kulhydratopløsninger bidrager til forbedring af den fysiske ydeevne under en højintensitiv og langvarig, fysisk træning hos trænede voksne.
Fakta
Maurten Drink Mix 160
Hydrogel Sports Fuel
Smag: Neutral
Indeholder: 40 gram (passer til 500 ml. væske)
Kan anvendes til før, under og efter træning/aktivitet
Er benyttet af mange professionelle sportshold, blandt andet indenfor fodbold og cykling
Vegansk
NB: Produktet bør blandes i vand med <40 mg. / l kalcium, for at opnå den optimale effekt.
Opbevaring: Ikke egnet til børn og bør derfor opbevares udenfor børns rækkevidde. Anbefales ikke til brug af gravide og ammende.
Af hensyn til fødevaresikkerheden tages fødevarer ikke retur.
Vi garanterer altid minimum 3 måneders holdbarhed på alle vores energiprodukter.
Energiprodukter med en holdbarhed under 3 måneder, sælges altid til nedsat pris. -Og det vil altid fremgå tydeligt i overskriften, hvis et produkt har kort holdbarhed.