DT Swiss Spokes Competition 2,0/1,8 mm sølv er en dobbeltbuttet cykeleger til opbygning, reparation eller vedligeholdelse af hjul. Egeren har en diameter på 2,0 mm ved enderne og 1,8 mm på midten, hvilket reducerer vægten i forhold til en eger med ens tykkelse hele vejen. Det er en praktisk løsning til dig, der ønsker en stærk og gennemprøvet eger til et hjul, hvor den korrekte længde er afgørende for et godt og holdbart resultat. Den sølvfarvede finish giver et klassisk og neutralt udtryk.
Nyttige facts
- Dobbeltbuttet profil med 2,0 mm ender og 1,8 mm midtersektion.
- Den tyndere midte bidrager til lavere vægt end en fuldt 2,0 mm eger.
- Velegnet til både opbygning af nye hjul og udskiftning af beskadigede eger.
- Sølvfarvet udførelse, der passer flot til mange klassiske og moderne hjul.
Anvendelse
Denne DT Swiss Competition-eger er relevant til cyklister og mekanikere, som skal bygge eller reparere et hjul. Ved udskiftning bør du altid måle eller kontrollere den eksisterende egerlængde, da korrekt længde afhænger af blandt andet fælg, nav og krydsningsmønster. En korrekt opbygning og ensartet egerstramning er vigtig for hjulets stabilitet.
Derfor skal du vælge DT Swiss Spokes Competition 2,0/1,8mm sølv
Du får en kvalitetseger med en velkendt dobbeltbuttet profil, der kombinerer stærke ender med en slankere midtersektion. Den er et oplagt valg, når du har brug for et sølvfarvet eger til en præcis hjulreparation eller et gennemtænkt hjulbyggerprojekt.