Varenummer: 616551

Unior gevindbøsning til højre pedalarm


.
40,00 kr. / STK
32,00 kr. ekskl. moms
  •  
  • Unior gevindbøsning til højre pedalarm er en reparationsløsning til cykelkranksæt, hvor gevindet til højre pedal er slidt eller beskadiget. Bøsningen bruges til at genskabe et funktionelt pedalgevind, så du i mange tilfælde kan redde pedalarmen frem for at udskifte hele kranken. Den er relevant for både værksteder og erfarne gør-det-selv-mekanikere, der arbejder med reparation af pedalgevind. En praktisk reservedel, når en pedal ikke længere kan spændes korrekt fast i højre krankarm.

    Nyttige facts

    • Gevindbøsning til reparation af gevindet i en højre pedalarm.
    • Kan være et økonomisk alternativ til at udskifte en beskadiget krankarm.
    • Hjælper med at genskabe en sikker og korrekt montering af pedalen.
    • Fremstillet til højre side, hvor pedalgevindet har almindelig højregevind.
    • Et relevant værkstedsprodukt til service og vedligeholdelse af cykler.

    Anvendelse
    Gevindbøsningen anvendes ved beskadiget eller slidt gevind i højre krankarm. Reparationen kræver passende værktøj og erfaring med gevindarbejde, da krankarmen skal forberedes korrekt, før bøsningen monteres. Produktet passer derfor særligt godt til cykelværksteder, mekanikere og hjemmeværksteder med det nødvendige specialværktøj.

    Derfor skal du vælge Unior gevindbøsning til højre pedalarm
    Med denne gevindbøsning kan du reparere en højre pedalarm med defekt pedalgevind og forlænge levetiden på kranksættet. Det er en målrettet løsning til professionel cykelreparation, når pedalen skal kunne monteres stabilt igen.

  • Brand Unior
    Varenummer 616551
    EAN 3838909165516