

Den engelske virksomhed Science in Sport (SiS) er, som navnet antyder, et firma der udvikler deres produkter med udgangspunkt i sportsvidenskab. SiSâ energiprodukter er derfor resultatet af et nĂŠrt samarbejde med forskere og topatleter inden for mange forskellige sportsgrene. NĂ„r du sidder med energibar, en proteindrik, en gel, en recoverydrik eller elektrolytter fra SiS, kan du derfor vĂŠre sikker pĂ„, at produkterne er udviklet side om side med f.eks. professionelle cykelhold som Sky (nu INEOS), de engelske, australske og amerikanske cykellandshold og fodboldklubber som f.eks. Manchester United og Liverpool samt olympiske atleter. Det betyder, at produkterne altid er skrĂŠddersyet til at fĂ„ det optimale ud af brugeren.
SiS gÞr af samme Ärsag meget ud af at kontrollere, at deres varer overholder alle gÊldende anti-dopingregler, sÄ du ikke risikerer at indtage forbudte stoffer. SiS-produkter bliver derfor testet af det internationale anti-doping-program Informed Sports, der gennemgÄr produkter uanmeldt, bÄde inden de forlader fabrikken og ude i forretningerne. PÄ den mÄde kan SiS garantere, at deres produkter er 100% rene og ikke mindst sikre for dig at bruge.
Energiprodukter fra SiS er derfor blandt mange sportsfolks foretrukne og hele 34 af de atleter og hold der ved OL i 2016 vandt medaljer anvendte SiS-produkter. SiSâ produkter har vundet en lang rĂŠkke priser. Blandt andet: Menâs Health Award for bedst-smagende proteinbar, bedste pre-race energiprodukt, bedste sunde snack og proteinprodukt og bedste restitutionsprodukt.