Dæk 700x38c Schwalbe Marathon Plus
| Stil spørgsmål? |
Varen er på lager - Leveringstid 1-2 dage
Dæk 700x38c Schwalbe Marathon Plus
Med gennemstikningsbeskyttelse Sort dæk med reflekssider.
Et sort dæk med reflekser på siderne, så man ikke behøves at have reflekser i egerne.
Dækkets nettovægt er 950 gram.
Disse dæk har et superelastisk specialgummi, som yder vedvarende modstand mod indtrængende fremmedlegemer. Selv en tegnestift kan ikke stikkes igennem beskyttelseslaget.
Dækkets rullemodstand er neutralt, pga. SmartGuard teknikken.
Tysklands mest anerkendte uafhængtige test institut, Stiftung Warentest skriver følgende om dækkene:
"Punkeringsmodstanden blev undersøgt ved at anvende så mange forskellige skarpe genstande som muiligt under almindelige vejforhold. Der blev cyklet over: Glas - dækket holdt. Torne, granulat og skarpe sten - og dækket holdt. Den største udfordring: Tegnestifter - dækket holdt og selv om der var 5 tegnestifter, der sad fast i slidbanen, punkterede Maraton Plus ikke."
Dækket skal minimum pumpes op til 3,5 bar (50 PSI) og har et maskimal tryk på 6 bar (85 PSI).

Vælg den korrekte dækstørrelse eksempel
Det er meget vigtigt at tallet 38-622 (38 mm og 622 mm) står på dit dæk.
- De 622 beskriver diameteren på dækket som er den afgørende faktor for om dækket passer på din fælg/hjul.
- De 38 beskriver bredden af dækket.
Er man ligeglad med om man får et bredere eller smallere dæk, end man hidtil har haft, så skal man kun kigge på dækkets diameter, de 622. Dog skal fælgen altid være smallere end dækket.

Hvis man vælger et bredere dæk skal man være opmærksom på at dækket bliver en smule højere. Derfor er det godt at tjekke om der er plads til et højere dæk ved for-/baggaffel og eventuelle skærme.
Læs mere om at vælge den rigtige dækstørrelse og omregne fra forskellige dæk- og slangemål.
Jeg er ikke vild med, at dæk sendes sammenfoldet i en papkasse, har før købt dæk på nette som kom i en kasse i dækkenes størrelse, måske er det et tip som i kan bruge?.;-)
Et virkeligt godt dæk
Fantastiske dæk.. ´har nu kørt mere end 1000 km uden at punktere udelukkende på skov/ grusveje. :-)



































































































































